Členská sekcia verzia 0.7

Legislatívne novinky – 12.2.2024

Návrh vedeckého stanoviska úradu EFSA k prípustnej hornej hladine príjmu vitamínu A a β-karoténu – verejná konzultácia

EFSA zverejnil svoj návrh vedeckého stanoviska k prípustnej hornej hladine príjmu vitamínu A a β-karoténu. Verejná konzultácia je otvorená do 22. marca 2024. Prípravné práce EFSA o tolerovateľnom hornom príjme vitamínu A nájdete tu.

Raňajkové smernice – povinné označovanie krajiny pôvodu ovocnej zložky na džúsoch a džemoch

• Ministri členských štátov zloženia Rady AGRIFISH sa stretli 11. decembra 2023, aby prediskutovali aktuálny stav návrhu. Rokovací mandát Rady nezahŕňa COOL pre ovocné šťavy a džemy.

• Osobitný výbor pre poľnohospodárstvo Rady prerokoval 8. a 29. januára COOL.

• Jeden trialóg sa uskutočnil 30. januára. Navrhované opatrenia o mCOOL pre ovocné šťavy a džemy neboli prijaté. Dosiahnutý kompromis je nasledovný: Komisia pripraví správu, v ktorej posúdi, či by bolo možné zaviesť povinné označovanie krajiny pôvodu použitého ovocia. Táto správa by mala vyjsť do 36 mesiacov od nadobudnutia účinnosti tejto smernice a mohol by ju sprevádzať legislatívny návrh.

• Konečné znenie, ako bolo dohodnuté počas trialógu, je k dispozícii, pozri odkaz tu.

Obmedzenia týkajúce sa použitia bisfenolu A (BPA) a ďalších bisfenolov v materiáloch určených na styk s potravinami

Komisia začala 09/02/2024 spätnú väzbu na tému: Bezpečnosť potravín – obmedzenia týkajúce sa použitia bisfenolu A (BPA) a ďalších bisfenolov v materiáloch určených na styk s potravinami. Účelom tejto iniciatívy je zaviesť zákaz používania BPA v materiáloch určených na styk s potravinami, vrátane plastov a poťahovaných obalov. Vychádzame pri tom zo stanoviska Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín, ktoré poukazuje na obavy o ľudské zdravie.

Opatrenia:

• sa tiež bude zaoberať použitím iných bisfenolov v materiáloch určených na styk s potravinami, aby sa zabránilo nahradeniu BPA inými škodlivými látkami

• stanovuje odchýlky a prechodné obdobia, ktoré sa môžu vzťahovať na podniky

Konzultácia je otvorená do 08/03/2024, k dispozícii na tejto stránke.

Nové genómové techniky (NGT)

V nadväznosti na predchádzajúce informácie o problematike nových genómové technikách (NGT) pripájame aktuálne informácie o vývoji v Európskom parlamente.

EP na svojom plenárnom zasadnutí 5. až 8. februára 2024 prijal 307 hlasmi za, 263 hlasmi proti a 41 poslancov sa zdržalo hlasovania, svoju pozíciu k návrhu Komisie o NGT. Z odhlasovaných pozmeňovacích návrhov upozorňujeme na tri z nich, ktoré zavádzajú požiadavky na označovanie produktov obsahujúcich rastliny NGT1 a sprísňujú požiadavky na sledovateľnosť (strojový preklad):

– AMD 243 (odôvodnenie): „(47b) Mali by sa stanoviť požiadavky na vysledovateľnosť potravín a krmív vyrobených z NGT, aby sa uľahčilo presné označovanie týchto produktov v súlade s požiadavkami nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1829/2003 z 22. septembra 2003 o geneticky modifikovaných potravinách a krmivách, aby sa zabezpečilo, že prevádzkovatelia a spotrebitelia budú mať k dispozícii presné informácie, ktoré im umožnia účinne uplatňovať slobodu voľby, a tiež aby sa umožnila kontrola a overovanie tvrdení na označení. potraviny a krmivá vyrobené z NGT by mali byť podobné, aby sa zabránilo prerušeniu informácií v prípade zmeny konečného použitia.“

– AMD 264: „Rastliny kategórie 1 NGT, produkty obsahujúce rastliny kategórie 1 NGT alebo z nich pozostávajúci a rastlinný reprodukčný materiál, vrátane reprodukčného materiálu na šľachtiteľské a vedecké účely, ktorý obsahuje rastliny kategórie 1 NGT alebo z nich pozostáva a je poskytovaný tretím stranám, či už za odplatu alebo bezplatne, musia byť opatrené štítkom so slovami „Novej genómovej techniky“. V prípade rastlinného reprodukčného materiálu musí nasledovať identifikačné číslo rastliny (rastlín) NGT, z ktorej (ktorých) bol získaný.“

– AMD 265: „Vhodná vysledovateľnosť NGT založená na dokladoch sa zabezpečuje odovzdávaním a uchovávaním informácií o tom, že produkty obsahujú rastliny a produkt NGT alebo z nich pozostávajú, a jedinečných kódov týchto NGT v každej fáze ich uvádzania na trh.“

Na programe Inštitúcií EÚ – od 12. do 16. februára

Program pracovných skupín Rady (WP), výborov Európskeho parlamentu (EP) a kolégia komisárov na tento týždeň zahŕňa:

• Smernica o ekologických tvrdeniach (streda, prijatie správy v spoločných výboroch EP pre životné prostredie a vnútorný trh; štvrtok, práca vo WP Rady pre životné prostredie)

• Potravinový odpad (rámcová smernica o odpadoch), prijatie správy (streda, Výbor EP pre životné prostredie)

• Nariadenie o obaloch a odpadoch z obalov (piatok, pracovná skupina Rady pre životné prostredie)

• Debata s Valdisom Dombrovskisom o vplyve obchodu na poľnohospodárstvo EÚ (dnes Poľnohospodársky výbor EP)

• Raňajkové smernice (streda, prijatie prerokovaného textu vo výbore EP pre životné prostredie; aktuálne informácie o trialógoch (dnes Osobitný výbor pre poľnohospodárstvo)

• Zákaz výrobkov vyrobených pomocou nútenej práce v EÚ, aktuálne informácie o trialógoch (zajtra, Výbor EP pre vnútorný trh)

• Corporate Sustainability Due Diligence, prijatie prerokovaného textu (zajtra, Výbor EP pre právne veci)

• Výročná správa o jednotnom trhu a konkurencieschopnosti (streda, kolégium komisárov)

• Cieľ v oblasti klímy do roku 2040 (dnes WP Rady pre životné prostredie; Streda, Výbor EP pre životné prostredie s komisárom Hoekstrom a predsedom Európskeho vedeckého poradného výboru)

• Zákon o monitorovaní pôdy (zajtra, prijatie stanoviska v poľnohospodárskom výbore EP; diskusia vo WP Rady pre životné prostredie)

Dokumenty na stiahnutie
Žiadne dokumenty na stiahnutie sa tu nenachádzajú.