24. január 2024
List švédskeho ministra eurokomisárke Kyriakides
Švédsky minister regionálnych záležitostí a infraštruktúry zaslal 24. januára list na eurokomisárku Kyriakides ohľadom používania dymových aróm. Vyjadril znepokojenie nad dôsledkami, ktoré by mohlo mať rozhodnutie nepredĺžiť používanie dymových aróm, ktoré by zároveň mohlo mať negatívny dopad na životné prostredie. List nájdete tu.
Podobne zareagovala aj Česká republika, ktorá rovnako požaduje prechodnú dobu 5-10 rokov.
11. január 2024
Stanovisko Úradu verejného zdravotníctva SR (mailová komunikácia od MUDr. Mareka Slávika):
v súvislosti s aktuálne prebiehajúcim diskusným procesom, ktorý sa týka povolenia používania dymových aróm v potravinárskom priemysle, Vás touto cestou chceme informovať o stanovisku Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
Posledné pracovné stretnutie, ktorého sme sa zúčastnili 9.1.2024, neprinieslo jednoznačný konsenzus, čo poukazuje na rozmanitosť názorov na túto problematiku. Komisia si je vedomá všetkých možných negatívnych dôsledkov, ktoré by mohli vyplývať z neobnovenia autorizácie dymových aróm SF-001, SF-002, SF-003, SF-004, SF-005, SF-006, SF-008 a SF-009.
Súhlasíme s názorom, že dymové arómy obsahujúce genotoxické látky (benzén-1,2-diol a furán-2(5H)-ón) by sa nemali pridávať do potravín. Toto stanovisko má právnu oporu v čl. 4 nariadenia (ES) č. 2065/2003 o dymových arómach (zle preložené ako „udiarenských dochucovadlách“) používaných alebo určených na použitie v potravinách alebo na potravinách. Rovnako súhlasíme aj s názorom, že pred prijatím rozhodnutí o riadení rizík je nevyhnutná úplnejšia analýza rizík a prínosov pri prechode z údenia dymovými arómami na tradičné údenie, najmä v prípade mäsa a rýb. Prirodzene chápeme aj všetky potenciálne negatívne dôsledky, ktoré by mohlo mať rozhodnutie o neobnovení autorizácie pre prevádzkovateľov potravinárskych podnikov, preto návrh Komisie podporíme iba v prípade, ak bude transpozičné obdobie predĺžené minimálne na 18 mesiacov. Tento časový rámec považujeme za dostatočný na vypracovanie alternatívnych riešení a prispôsobenie sa prípadným novým požiadavkám.
9. január 2024:
Prebehlo rokovanie medzi Európskou komisiou a členskými štátmi.
Počas zasadnutia prebehla diskusia a preskúmanie písomných pripomienok prijatých od členských štátov, bol tiež predložený list FoodDrinkEurope spolu s ďalšími listami zúčastnených strán. Väčšina členských štátov vo všeobecnosti zastáva názor, že predĺženie platnosti povolení dymových aróm nemožno povoliť, ale domnievajú sa, že by bolo potrebné stanoviť dostatočne dlhé prechodné obdobie, aby sa používatelia mohli prispôsobiť. K téme sa bude ďalej rokovať, ale zdá sa, že v tejto fáze je najpravdepodobnejšie, že obnovenie oprávnenia nebude udelené (ale že bude stanovené dostatočne dlhé prechodné obdobie). Na zasadnutí sa tiež diskutovalo o možnosti porovnať aplikáciu dymových aróm oproti tradičnému údeniu, aby sa zistilo, či by praktizovanie jednej alebo druhej techniky predstavovalo väčšie riziko. Európska komisia teraz musí svoje rozhodnutie formálne zdokumentovať. Nasledujúce zasadnutie pracovnej skupiny je naplánované na 13. februára 2024, kedy bude predložený na posúdenie dokument/návrh, v ktorom bude rozhodnutie Komisie načrtnuté. Návrh bude potom predložený na hlasovanie na zasadnutí výboru SCoPAFF 27. februára 2024.
27. december 2023:
V nadväznosti na vydanie 8 vedeckých stanovísk k dymovým arómam, ktoré 16. novembra 2023 publikoval úrad EFSA a ich možnú genotoxicitu, začala na úrovni EÚ a členských štátov diskusia ohľadom nepredĺženia povolenia na ich ďalšie používanie.
Vedecké stanoviská ku dymovým arómam sú dostupné tu.